Scots Preparatory and Senior Schools are 2019 Sydney Interschools Male Champion Schools

Published on: Wednesday 31st July 2019

Under blue skies but on difficult course conditions The Scots College was again successful at Thredbo in the 2019 Sydney Interschools Championships, with both the Preparatory and Senior Schools winning the Overall Male Championship Titles in outstanding victories.

 

The Preparatory school boys gained a total of 138 points for their victory, with Mosman Prep second on 77 and Shore in third with a total of 75 points.  A really outstanding efforts by the Prep boys.

 

In the Senior School there were also many highlights, but the Senior boys' team efforts in achieving an overall total of a massive 180 points, with Shore second with 106 points and third placed Cranbrook with 93 points, was exceptional. 

 

There were some great team results in many divisions along with some fantastic individual performances, which are detailed below, but overall the team performances maintained the very high levels of competition and sportsmanship that Scots has become well known for. 

 

Whilst the emphasis at all times is on team effort, some individual highlights were:  

 

In Division 6 Godric Li won two golds in Skier X and Alpine and an individual gold in Skier X and a bronze in Alpine.

 

In Division 5 Harry Gilson won three golds and one silver in team events and two individual golds for Alpine and Skier X, a silver for Snowboard GS and a bronze for Snowboard X.  Angus Folsom won two team golds and two individual golds for Snowboard GS and Snowboard X.  In Division 4 Charlie Howes won two golds and one silver in team events and two individual golds for Skier X and Moguls.

 

In Division 3 Ruben Mead won two team and two individual golds for Alpine and Skier X.  Phoenix Johnston won two team and two individual golds for Snowboard GS and Snowboard X.

 

In Division 2, James Huon won two team and two individual golds for Alpine and Skier X.

 

In Division 1 Tom Davies, Captain of Snowsports, won two team and two individual golds for Alpine and Skier X.

 

A highlight of the event was our Division 6 Skier X teams that placed first, second and third.  The future is so bright Mr Tanner will be wearing sunglasses!

 

All the boys who represented Scots and participated in these Sydney Interschools Championships, should be congratulated on the way they represented the College and themselves at all times, everyone contributed to the success and should feel proud of their individual achievements.

 

The TSC Snowsports Association would like to thank all the parent and carers, especially our new families, for all of the hard work and support provided for their boys to make this event so successful and enjoyable for all.

 

As a result of the outstanding achievements at Sydney level, a significant number of Scots teams and Snowsports athletes will be invited to represent Scots at the State Titles to be held in late August at Perisher.

 

We wish everyone involved at this next level the best of luck in these forthcoming Championships. 

 

 

 

Team and Individual results obtained at the Sydney Championships were:  

 

 

 

 

Team Result

Name

Individual Result

Division 6

     

Alpine

1st Scots A

Frank Podgornik

2nd

   

Godric Li

3rd

   

Sebastian Cheng

 
   

Marcus Duffy

 
 

2nd Scots B

Charles Cook

1st

   

Gabriel Gray

 
   

Charles McKee

 
   

Sam Dolan

 

Skier X

1st Scots A

Frank Podgornik

 
   

Godric Li

1st

   

Sebastian Cheng

 
 

2nd Scots B

Gabriel Gray

 
   

Charles McKee

 
   

Charles Cook

 
 

3rd Scots C

Marcus Duffy

 
   

Sam Dolan

 
   

Tiberio Gambacorti

 

Division 5

     

Alpine

1st Scots A

Harry Gilson

1st

   

Angus Folsom

 
   

Jensen Talbot

 
   

Xavier Gray

 

Moguls

1st Scots A

Angus Folsom

 
   

Jensen Talbot

 
   

Max Nesbitt

 

Skier X

2nd Scots A

Harry Gilson

1st

   

Angus Folsom

 
   

Jensen Talbot

 

Snowboard GS

1st Scots A

Angus Folsom

1st

   

Harry Gilson

2nd

   

Indie Morton

 

Snowboard X

1st Scots A

Angus Folsom

1st

   

Harry Gilson

3rd

   

Indie Morton

 

Division 4

     

Alpine

1st Scots B

Charlie Howes

 
   

William Porter

 
   

William Graham

 
   

Maximillian Roache

 

Moguls

1st Scots A

Charlie Howes

1st

   

Tom Guiney

2nd

   

Oliver Howell

 

Skier X

2nd Scots B

Charlie Howes

1st

   

William Porter

 
   

Tom Guiney

 

Snowboard GS

1st Scots A

Thomas Beck

 
   

Bodie Barrientos

1st

   

Harry Pellegrino

 

Snowboard X

2nd Scots A

Thomas Beck

 
   

Bodie Barrientos

 
   

Harry Pellegrino

 

Division 3

     

Alpine

1st Scots A

Ruben Mead

1st

   

Geoffrey Hughes

 
   

Oscar Hallis

 
   

Jack Walker

 

Moguls

1st Scots A

Julian Podgornik

3rd

   

Ben Guiney

 
   

Oscar Hallis

 

Skier X

1st Scots A

Ruben Mead

1st

   

Julian Podgornik

 
   

Jack Walker

 
 

3rd Scots B

Geoffrey Hughes

 
   

Jay McKenzie

 
   

Oscar Hallis

 

Snowboard GS

1st Scots A

Phoenix Johnston

1st

   

Jack Allison

 
   

Michael Jenkins

3rd

Snowboard X

1st Scots A

Phoenix Johnston

1st

   

Jack Allison

 
   

Michael Jenkins

3rd

Division 2

     

Alpine

1st Scots A

James Huon

1st

   

Zach Howell

 
   

Winston Kloster

 
   

Jack Duncan

 

Moguls

2nd Scots A

Oliver Logan

2nd

   

Will Howes

 
   

Harry Staines

 

Skier X

1st Scots A

James Huon

1st

   

Jack Duncan

 
   

Winston Kloster

 
 

3rd Scots B

Oliver Logan

3rd

   

Zach Howell

 
   

Matt Ger

 

Snowboard GS

2nd Scots A

James Johnstone

 
   

William Johnstone

 
   

Max Blend

 
   

Will Howes

3rd

Snowboard X

1st Scots A

James Johnstone

1st

   

Max Blend

 
   

William Johnstone

 

Division 1

     

Alpine

1st Scots A

Tom Davies

1st

   

Marcus Mead

2nd

   

Jasper Cobcroft

3rd

   

Robbie Zeilic

 
 

2nd Scots B

Matthew Dawson

 
   

Ethan Cheung

 
   

Edward Allsopp

 
   

Hugo Hinckfuss

 

Moguls

1st Scots A

Marcus Howes

3rd

   

Charlie Burns

1st

   

Jasper Cobcroft

2nd

 

3rd Scots B

Tom Davies

 
   

Edward Allsopp

 
   

Marcus Podgornik

 

Skier X

1st Scots A

Tom Davies

1st

   

Marcus Mead

3rd

   

Robbie Zeilic

2nd

 

2nd Scots B

Jasper Cobcroft

 
   

Matthew Dawson

 
   

Ethan Cheung

 

Snowboard GS

1st Scots A

Kody Pitt

 
   

Robbie Zeilic

2nd

   

James Whitfield

3rd

Snowboard X

2nd Scots A

James Whitfield

 
   

Kody Pitt

2nd

   

Robbie Zeilic

3rd

 

3rd Scots B

Jack Dye

 
   

Felix Morrison

 
   

Marcus Podgornik

 

 

Tag: news

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments

No comments for this post yet...

Post a comment

Comments are disabled for this post.