2011

 

THE SCOTS COLLEGE

 

SNOWSPORTS CHAMPIONSHIPS

 

RESULTS

 


Rank Bib Name Run 1 Run 2 Total School
Alpine Division 6 Girls              
1 7 Phoebe Heaydon 34.19 32.12 1:06.32 Reddam House    
2 11 Olivia Burke 38.98 36.83 1:15.81 Jindabyne Central  
3 4 Ella Gray 38.70 39.17 1:17.88 Jindabyne Ps    
4 14 Letitia Murphy 41.15 37.63 1:18.78 Jindabyne Central  
5 10 Clare Bosco 39.86 40.47 1:20.33 PLC Sydney    
6 2 Maya Billingham 43.52 39.52 1:23.05 Queenwood    
7 6 Phoebe Oayda 52.83 44.23 1:37.06 Holy Cross Woollahra  
8 5 Grace Mullins 56.85 54.57 1:51.43 Queenwood    
9 9 Sienna Wright 1:20.44 1:15.15 2:35.59 Danebank    
10 3 Mia Braovic 1:16.71 1:20.94 2:37.65 Central Coast Advent.  
Did not finish                
  8 Genevieve La Hei 1:11.66     Lindfield Ps    
  12 Charlie Sutton 53.39   Queenwood    
Did not start                
  13 Isabella Lonie     Queenwood    
Alpine Division 6 Boys              
1 32 Fletcher Thew 37.46 35.17 1:12.63 Jindabyne Central  
2 28 Asher Breuer 37.82 36.68 1:14.51 Sydney Grammar Edgecliff
3 25 Lucas Woods 36.98 38.11 1:15.10 Sydney Grammar  
4 30 Harrison Webb 41.90 42.88 1:24.78 Illawarra Grammar  
5 22 Aravin Thangaraj 43.60 42.66 1:26.27 Scots      
6 31 Louis Junior McCrohon 45.37 42.59 1:27.96 Trinity Grammar    
7 33 Joel Wade 42.71 45.29 1:28.00 West Pennant Hills Ps  
8 21 Thomas Brenchley 47.56 42.78 1:30.34 Scots      
9 23 Sam Conrad 1:07.92 43.98 1:51.91 Cranbrook    
10 29 Remy Cameron 2:49.58 47.40 3:36.98 Balgowlah North    
11 27 Jack Levinson 1:01.76 2:36.10 3:37.86 Scots      
12 24 Sebastian La Hei 1:42.13 2:28.77 4:10.91 Killara Park Pre-School  
Did not finish                
  26 Matthew Leijer 34.72   Shore      
Did not start                
  20 Timothy Allsop     Barker      
Alpine Division 5 Girls              
1 52 Zoe Michael 30.22 30.03 1:00.25 Balgowlah North    
2 44 Maya Roberts 35.36 34.04 1:09.40 Ascham    
3 42 Claudia Woods 35.50 35.16 1:10.66 Sceggs      
4 43 Emma Bosco 37.94 36.19 1:14.13 PLC Sydney    
5 48 Georgia Webb 39.44 36.85 1:16.30 Illawarra Grammar  
6 49 Hannah Mavrakis 38.89 38.51 1:17.41 PLC Sydney    
7 47 Audrey Wilson 39.80 39.64 1:19.45 American School, London
8 39 Abby Bonic 40.68 40.33 1:21.02 Kambala    
9 41 Pascale La Hei 43.27 41.44 1:24.72 Lindfield Ps    
10 38 Emilie Oayda 50.16 44.53 1:34.69 Holy Cross Woollahra  
11 50 Lucy Thompson 56.24 47.54 1:43.78 Balgowlah Heights  
12 51 Emma Thompson 57.24 49.26 1:46.50 Balgowlah Heights  
13 40 Vivienne Lee 1:00.30 54.74 1:55.04 St Catherines Waverley  
Did not start                
  37 Jessica Allsop     Abbotsleigh    
  45 Rosie Oldham     Lindfield Ps    
  46 Georgie Oldham     Lindfield Ps    
Alpine Division 5 Boys              
1 66 Thomas Fenton-Lee 30.68 29.87 1:00.55 Scots      
2 64 Samuel Rigby 31.70 31.48 1:03.19 Scots      
3 68 Nicholas Leijer 32.28 31.70 1:03.99 Shore      
4 60 Tom Weinert 32.61 32.23 1:04.84 Scots      
5 67 Robert Zeilic 33.06 33.12 1:06.18 Scots      
6 57 Luke Bowers 34.13 34.15 1:08.28 SGS      
7 71 Garri Shah-brittain 35.24 34.20 1:09.45 The King's School  
8 72 Raagi Shah-brittain 35.20 34.38 1:09.58 The King's School  
9 58 James Brenchley 35.05 34.73 1:09.79 Scots      
10 59 Alexander Mallis 35.83 36.70 1:12.54 Stanmore Public    
11 69 Hamish Lavender 35.17 37.38 1:12.56 Spring Ridge Public  
12 65 Matthew Dawson 36.57 37.54 1:14.11 Scots      
13 63 Charlie Burns 38.13 38.46 1:16.59 Scots      
14 70 Rex Cameron 36.43 40.51 1:16.94 Balgowlah North    
15 61 Matthew Grafen 42.53 41.23 1:23.77 Scots      
Did not start                
  62 Lachlan Maher     Epping Heights Ps  
Alpine Division 4 Girls              
1 90 Natalie Leijer 28.59 28.54 57.13 Ravenswood    
2 85 Georgia Stewart 29.09 29.61 58.70 Queenwood    
3 82 Georgia Bowers 30.51 29.86 1:00.37 PLC      
4 98 Antonia Murphy 30.59 31.78 1:02.38 Jindabyne Central  
5 88 Olivia Campana 30.96 31.94 1:02.91 Newport Ps    
6 84 Hannah Stewart 32.70 32.40 1:05.10 Queenwood    
7 95 Maria McCrohon 32.72 32.82 1:05.55 MLC      
8 94 Chelsea Koltai 33.70 33.19 1:06.90 Ascham    
9 96 Charli Morelli 34.56 33.81 1:08.37 Illawarra Grammar  
10 92 Jacqueline Allen 34.97 33.81 1:08.78 Ascham    
11 91 Jessie O¬íconnell 33.91 35.52 1:09.44 Ascham    
12 89 Isabella Oatley 39.79 34.22 1:14.01 Snowy Mountains  
13 83 Emma Conrad 38.03 37.78 1:15.81 Kambala    
14 93 Madeleine Huynh 43.58 42.41 1:26.00 Ascham    
15 87 Paris Mullins 52.88 54.89 1:47.78 Kambala    
Did not start                
  86 Gabrielle Williams   Laguna St. Public  
  97 Lara Franks     Radford    
Alpine Division 4 Boys              
1 138 Billy Spanos 27.58 27.44 55.02 Redlands    
2 142 Liam Michael 27.62 27.51 55.13 Balgowlah North    
3 117 Henry Heaydon 27.74 28.63 56.37 Reddam House    
4 132 William Lavender 29.72 29.54 59.26 Tudor House    
5 125 Jacob Stevens 30.59 28.71 59.30 Scots      
6 140 Marco Cigna 29.46 30.00 59.46 Knox Grammar    
7 141 Tristan Yip 29.90 30.90 1:00.80 Canberra Boys Grammar  
8 135 Ethan Jackson 31.00 31.79 1:02.79 Illawarra Grammar  
9 120 Hugh McAdam 31.27 31.71 1:02.98 Scots      
10 134 Joel Breuer 31.90 32.16 1:04.07 Sydney Grammar Edgecliff
11 126 Jaymes Banning 32.61 32.07 1:04.69 Scots      
12 121 Will Neuhaus 32.72 32.03 1:04.76 Neutral Bay Ps    
13 139 Ethan Inches 33.78 33.82 1:07.61 Jindabyne Central  
14 122 Hugo Podgornik 33.70 34.10 1:07.81 Scots      
15 114 Chester Burns 34.25 34.21 1:08.46 Scots      
16 133 Oliver Wilson 34.06 34.43 1:08.49 American School, London
17 137 Declan Burke 34.28 34.76 1:09.05 Jindabyne Central  
18 130 Jack Woods 34.84 35.15 1:10.00 Sydney Grammar  
19 115 Max Bonic 35.09 35.23 1:10.33 Scots      
20 123 Matthew Wright 34.58 35.99 1:10.57 Scots      
21 113 Joe Bonic 35.70 36.05 1:11.76 Scots      
22 136 Flyn Kilby 36.81 35.28 1:12.09 Illawarra Grammar  
23 131 James Wily 36.04 36.74 1:12.79 Scots      
24 118 Matteo Martini 37.44 37.68 1:15.13 Scots      
25 124 Joe Taylor 38.38 37.96 1:16.34 Scots      
26 119 Filippo Martini 38.22 39.09 1:17.32 Scots      
27 129 Sebastian Spillane 39.55 40.12 1:19.67 Scots      
28 127 Ryan Lee 39.43 41.56 1:20.99 Scots      
29 1 Oliver Oayda 42.56 38.67 1:21.23 Scots      
30 116 Robert Fenton-Lee 28.75 1:56.13 2:24.88 Scots      
Did not start                
  112 Hugh Beith     Canberra Grammar  
  128 Milan Dragovich     Snowy Mountains  
Alpine Division 3 Girls              
1 167 Zoe Spanos 26.36 26.51 52.87 Redlands    
2 158 Georgia Wood 26.92 27.21 54.13 SMGS      
3 151 Sarah Dennis 27.18 27.28 54.47 Queenwood    
4 152 Annabelle Hough 28.19 28.18 56.37 Ravenswood    
5 165 Tahlia Jackson 28.80 28.97 57.77 Illawarra Grammar  
6 153 Abbey Stewart 28.99 29.45 58.44 Queenwood    
7 154 Celine Garrett 29.69 29.45 59.14 PLC Sydney    
8 168 Charlotte Murphy 30.42 29.48 59.91 Jindabyne Central  
9 161 Lauren Rigby 29.80 30.90 1:00.71 Ascham    
10 156 Giorgia Watts 31.12 29.81 1:00.93 PLC Sydney    
11 157 Isabella Campana 30.23 32.57 1:02.81 Stella Maris College  
12 162 Bronte Banning 31.77 31.56 1:03.33 Kambala    
13 155 Phoebe Maher 32.83 32.67 1:05.51 PLC Sydney    
14 166 Samantha Dawson 33.18 34.18 1:07.36 St Catherines Waverley  
15 160 Lauren Sharpe 36.69 35.62 1:12.31 PLC Sydney    
16 159 Brittany Gann 39.17 35.49 1:14.67 PLC Sydney    
Did not start                
  163 Olivia Breuer     Moriah College    
  164 Georgina McCrohon   MLC      
  169 Kaylie Thomas     Cherrybrook Technology  
Alpine Division 3 Boys              
1 193 Oliver Thompson 25.22 25.81 51.03 Snowy Mountains  
2 184 Joshua Stevens 27.50 27.07 54.57 Scots      
3 178 Jack Adams 27.24 27.35 54.59 Scots      
4 189 Henry Lavender 28.60 29.33 57.93 Scots      
5 194 Harley Koltai 29.53 28.81 58.35 Cranbrook    
6 182 Jack Weinert 29.87 29.41 59.28 Scots      
7 186 Edward Casey 34.82 26.65 1:01.47 Scots      
8 181 Alex Williams 30.82 31.57 1:02.40 Scots      
9 191 Thomas Jensen 31.57 32.32 1:03.89 Scots      
10 196 Alessandro Cigna 38.70 29.08 1:07.78 Knox Grammar    
11 183 Alex Conrad 34.18 35.40 1:09.59 Cranbrook    
12 179 Aden Macdougall 34.71 35.83 1:10.54 Scots      
13 188 Jacob McCorry 35.04 35.94 1:10.98 Scots      
14 176 Oliver Gower-brown 36.34 35.74 1:12.08 Scots      
15 190 Sam Levinson 37.18 35.50 1:12.68 Scots      
16 199 Mathew Bull 36.94 37.82 1:14.76 Trinity Grammar    
17 187 Matthew Price 38.86 36.70 1:15.56 Trinith Grammar    
Did not finish                
  185 Alasdair Scott 42.16   Scots      
  198 Owen Blackman 36.10     Reddam House    
Did not start                
  177 Torsten Pennell     Shore      
  180 Ilija Dragovich     Canberra Grammar  
  192 Shea Duce     Snowy Mountains  
  195 Tom Oldham     Shore      
  197 Adam Malouf     Scots      
Alpine Division 2 Girls              
1 220 Sarah Roberts 26.89 27.19 54.09 Ascham    
2 216 Hannah Sugerman 27.58 27.10 54.68 Snowy Mountains  
3 219 Elena Roberts 27.90 28.47 56.38 Ascham    
4 215 Emily Leijer 29.13 29.44 58.57 Ravenswood    
5 227 Carla Blackman 28.79 29.78 58.58 Reddam House    
6 221 Claudia Rigby 29.38 30.51 59.90 Ascham    
7 213 Cassie Maye 29.27 30.67 59.94 Snowy Mountains  
8 218 Eliza Allen 31.69 28.31 1:00.00 Ascham    
9 225 Annaleise Rozvany 30.01 33.09 1:03.10 PLC Sydney    
10 222 Catherine Huynh 34.32 32.31 1:06.64 Ascham    
11 217 Chelsea Morelli 34.47 33.75 1:08.22 St Mary Star Of The Sea  
12 223 Saskia Archer 33.99 34.76 1:08.76 Ascham    
13 224 Lucy Holden 36.61 34.70 1:11.32 Ascham    
14 226 Evelyn Baldry 36.12 35.51 1:11.63 Loreto Kirribilli    
15 228 Tahlia Kraefft 41.49 39.07 1:20.57 Scone Grammar    
Did not start                
  214 Montana Byers     Macarthur Anglican  
Alpine Division 2 Boys              
1 240 Max Hough 25.41 25.10 50.51 Scots      
2 247 Lee Garner 26.13 26.41 52.54 Scots      
3 242 Max Lloyd 26.67 26.64 53.31 Scots      
4 237 Nicholas Berry 26.88 27.18 54.06 Scots      
5 246 Christopher Reilly 28.07 26.98 55.05 Scots      
6 254 Richard King 27.64 28.91 56.55 Shore      
7 238 Kurt Dolden 29.12 29.20 58.32 Scots      
8 244 Sam Payne 29.26 29.15 58.42 Scots      
9 239 Eric Mandl 28.05 30.52 58.57 Radford    
10 258 William Schubert 29.70 29.74 59.44 Scots      
11 251 Jonathan Bard 29.96 32.16 1:02.13 Scots      
12 252 Samuel Nuyten Horwitz 31.42 30.79 1:02.22 Scots      
13 253 Jonah Potgieter-denton 31.01 32.44 1:03.45 Scots      
14 250 Thomas McFadyen 32.62 31.28 1:03.90 Scots      
15 235 Will Adams 31.91 35.24 1:07.15 Scots      
16 255 Julien De Mol 34.27 35.76 1:10.04 Sevre, France    
17 257 Oscar Kraefft 35.60 35.34 1:10.95 Shore      
18 249 Huw Thomas 36.32 35.49 1:11.81 Scots      
19 241 James Kilby 36.57 37.32 1:13.89 Scots      
20 256 Gregory Weber 31.64 52.58 1:24.23 Radford    
Did not start                
  236 John Beith     Scots      
  243 Peter Richardson   Cranbrook    
  245 Lukas Raine     Scots      
Alpine Division 1 Girls              
1 276 Toni Hodkinson 26.54 26.41 52.95 PLC      
2 273 Alia Moore 26.92 27.47 54.39 Narrabundah College  
3 274 Emma Sykes 28.04 27.87 55.92 PLC      
4 266 Madeleine Mallis 28.70 29.20 57.90 PLC Sydney    
5 275 Emily Jackson 28.76 29.24 58.01 PLC      
6 268 Tayla Brown 29.01 29.55 58.57 Snowy Mountains  
7 271 Natalie Cox 30.43 29.41 59.85 PLC Sydney    
8 267 Tessa Maye 30.32 31.07 1:01.39 Snowy Mountains  
9 272 Alexandra Poulos 31.12 30.61 1:01.73 Snowy Mountains  
10 265 Caitlin Evered 33.29 33.41 1:06.71 Radford    
11 269 Rebecca Cosier 44.35 34.35 1:18.70 Macarthur Anglican  
Did not start                
  270 Sophie Leijer     Ravenswood    
Alpine Division 1 Boys              
1 283 Sam Robertson 24.72 25.41 50.13 Scots      
2 285 Sacha Wittock 26.65 27.29 53.95 Scots      
3 287 Daniel O'Sullivan 26.88 27.42 54.30 De La Salle    
4 286 Andrew Lee 27.57 27.04 54.62 Shore      
5 282 Nick Payne 27.73 26.92 54.65 Scots      
6 289 Bobby Nicholl 28.51 28.52 57.04 Snowy Mountain Grammar
7 281 Edward Kennedy 29.86 29.14 59.01 Scots      
8 284 Andrew Rugless 30.50 30.58 1:01.08 Scots      
Alpine Female 39 Yrs & Under            
1 306 Karianne Bedingfield 39.75   39.75        
Alpine Female 40 Yrs & Over            
1 312 Kristen Leijer 33.60   33.60        
2 311 Meg Neuhaus 35.68   35.68        
Alpine Male 39 Yrs & Under            
1 316 Scott Bedingfield 39.78   39.78        
Alpine Male 40 Yrs & Over            
1 323 Jonathan Mandl 29.76   29.76        
2 326 Richard Woods 29.79   29.79        
3 329 Les Koltai 30.15   30.15        
4 327 Ian Leijer 30.51   30.51        
5 333 Hugh Kraefft 30.64   30.64        
6 325 Mark Byers 30.91   30.91        
7 331 Louis McCrohon 31.70   31.70        
8 330 Brad Webb 32.04   32.04        
9 332 James Clancy 32.11   32.11        
10 328 Ermond Morelli 33.32   33.32        
11 324 Nigel Watts 33.69   33.69        
12 321 Ian Neuhaus 42.33   42.33        
Did not start                
  322 Mike Pennell            
Snowboard Division 6 Girls            
1 370 Sascha Masjuk 1:10.97 1:04.26 2:15.24 Macarthur Anglican  
Snowboard Division 5 Girls            
1 381 Josie Baff 45.57 51.07 1:36.65 Jindabyne Central  
2 380 Celeste Towning 1:10.97 1:27.84 2:38.81 St Catherines Waverley  
Snowboard Division 5 Boys            
1 386 Campbell Oatley 45.98 41.36 1:27.34 Snowy Mountains  
2 387 Samuel Rigby 43.79 44.40 1:28.19 Scots      
3 385 Robert Zeilic 47.77 46.59 1:34.37 Scots      
4 388 Gaari Shah-brittain 47.28 49.11 1:36.39 The King's School  
5 389 Raagi Shah-brittain 47.08 1:00.38 1:47.46 The King's School  
6 390 Tommy Sutton 1:15.43 57.31 2:12.75 Mosman Prep    
Snowboard Division 4 Girls            
1 393 Georgia Crisp 41.28 42.92 1:24.20 Snowy Mountains  
2 394 Christina Taylor 45.01 42.93 1:27.94 Milton Public    
3 392 Isabella Wilton 45.79 42.58 1:28.37 Manly Village    
Snowboard Division 4 Boys            
1 397 Lewis Kennedy-hunt 35.30 34.96 1:10.27 Scots      
2 401 Kristian Dahan 36.21 38.77 1:14.99 Oatley Public    
3 404 Ben Tudhope 39.21 36.92 1:16.13 Shore      
4 399 Jacob Stevens 41.43 36.37 1:17.80 Scots      
5 405 Hayden Mulholland 39.65 39.74 1:19.40 Gerringong Public  
6 403 Callum Masjuk 42.26 41.46 1:23.72 Macarthur Anglican  
7 398 Fred Murray 41.18 42.55 1:23.74 Scots      
Did not finish                
  402 Hugo La Hei 43.06   Riverview    
Did not start                
  400 Finlay Stone     Balgowlah Heights  
Snowboard Division 3 Girls            
1 412 Laura Whitehead 34.13 33.54 1:07.67 Inter. Grammer School  
2 415 Georgia Baff 35.35 36.14 1:11.50 Jindabyne Central  
3 413 Madeleine Dahan 35.39 36.46 1:11.85 PLC Sydney    
4 414 Kaylie Thomas 41.63 40.55 1:22.18 Cherrybrook Technology  
Snowboard Division 3 Boys            
1 427 Joshua Stevens 33.82 34.28 1:08.11 Scots      
2 432 Matthew Cox 34.49 36.17 1:10.67 Coffs Harbour    
3 434 Harrison Wilton 38.98 37.37 1:16.35 Shore      
4 431 Lachlan Hackett 38.62 39.49 1:18.12 Macarthur Anglican  
5 430 Max Mandl 36.92 41.38 1:18.31 Radford    
6 423 Matthew Hammond 39.81 39.96 1:19.78 Scots      
7 422 Henry Collins 42.22 39.97 1:22.19 Scots      
8 433 Asher Fielder 41.14 42.29 1:23.43 Scots      
9 424 Grant Loxton 47.18 45.61 1:32.79 Scots      
10 429 Ryan McCartney 1:02.24 1:12.35 2:14.60 Scots      
Did not finish                
  426 William Reynolds 51.60   Scots      
Did not start                
  425 Alec Neville     Scots      
  428 Harrison Stone     Shore      
Snowboard Division 2 Girls            
1 450 Annabel Tudhope 34.01 33.07 1:07.08 Redlands    
2 446 Ellise Turner 34.93 34.16 1:09.09 PLC Sydney    
3 445 Stephanie Dahan 34.56 36.36 1:10.92 PLC Sydney    
4 448 Ashleigh Blake 38.12 36.08 1:14.21 PLC Sydney    
5 449 Angela Stevens 37.58 38.24 1:15.82 Kincoppal    
6 451 Madelaine Mulholland 38.89 40.82 1:19.71 Gerringong Pulic    
7 447 Emma Cosier 40.65 41.59 1:22.25 Macarthur Anglican  
Snowboard Division 2 Boys            
1 462 Lee Garner 33.83 33.29 1:07.12 Scots      
2 460 Blake Bennett 34.11 34.11 1:08.23 Scots      
3 464 Adam Kennedy-hunt 35.08 34.16 1:09.24 Scots      
4 477 Matthew Thomas 34.45 35.10 1:09.56 Cherrybrook Technology  
5 467 Andrew Richardson 34.03 35.88 1:09.92 Scots      
6 470 Drew Turner 35.73 34.96 1:10.69 Snowy Mountains  
7 466 Luke Mullins 36.69 34.15 1:10.84 Scots      
8 463 Simon Johnston 35.23 35.62 1:10.86 Scots      
9 472 Luke Kennedy 36.87 36.07 1:12.94 Macarthur Anglican  
10 465 Murray Linn 37.78 39.48 1:17.26 Scots      
11 471 Justin Azzopardi 37.87 39.85 1:17.73 Macarthur Anglican  
12 469 Louis Towning 39.27 40.06 1:19.34 Scots      
13 468 Henry Rowe 40.70 39.23 1:19.93 Scots      
14 474 Christian McDonogh 42.33 37.73 1:20.06 Scots      
15 473 Nicholas Masjuk 42.77 39.48 1:22.26 Macarthur Anglican  
16 476 Miles Ryan 43.22 40.75 1:23.97 Shore      
17 461 Judge Devlin 39.76 50.22 1:29.98 Scots      
Did not start                
  475 Richard King     Shore      
Snowboard Division 1 Girls            
1 485 Tayla Brown 37.57 39.74 1:17.31 Snowy Mountains  
Snowboard Division 1 Boys            
1 498 Gregory Whitehead 34.06 31.29 1:05.35 Scots      
2 495 Elliot Fielder 34.63 34.88 1:09.52 Scots      
3 497 Charlie Murray 34.56 35.28 1:09.85 Scots      
4 496 Hugh Marsden 39.37 34.53 1:13.90 Scots      
5 499 Dylan Bremner 36.98 39.25 1:16.23 Macarthur Anglican  
6 500 Benjamin Kennedy 39.77 38.16 1:17.94 Macarthur Anglican  
Did not start                
  501 Max Miller     Scots      
Snowboard Male 40 Yrs & Over            
1 526 Jonathan Mandl 42.52   42.52